2023/01/30
۱۴۰۱ دوشنبه ۱۰ بهمن
فروش سایت
عکسی که عکاسش را وادار به خودکشی کرد

عکسی که عکاسش را وادار به خودکشی کرد

عکسی که عکاسش را وادار به خودکشی کرد، هنوز هم نماد فقر و قحطی در آفریقا و بی تفاوتی کشورهای ثروتمند نسبت به مردم آن است.

به گزارش هنرنوشت،  عکس «کودک و کرکس» یکی از مشهورترین آثار تاریخ عکاسی جهان است که در سال 1993 در قاب دوربین کوین کارتر ثبت شد و در سال 1994 منجر به خودکشی این عکاس شد.

 

ایسنا نوشت: انتظار کرکس برای پایان یافتن جان یک کودک آفریقایی که از فرط گرسنگی در حال جان دادن است، سوژه این هفته برنامه «عکس های تکان دهنده» شبکه هیسپان تی وی شده است. این عکس، علاوه بر موضوع دهشتناک خود، عکاسش را هم به کام مرگ کشاند و به داستانی غم انگیز درباره انسانیت تبدیل شد.

 

 

«عکس های تکان دهنده» به کارگردانی کیانوش الطافی که هر هفته با انتخاب عکسی تاثیرگذار و ماندگار در تاریخ، به بررسی و نقد آن می پردازد، در این قسمت به سراغ عکسی دردناک که بعدها با نام «کودک و کرکس» شهرت یافت، رفته است.

 

این عکس توسط کوین کارتر ثبت شد؛ عکاسی که برای ثبت قحطی شدید سودان در سال ۱۹۹۳ به این کشور سفر کرد و توانست این عکس ماندگار را از این کودک سودانی و کرکسی که در انتظار مرگ اوست، ثبت کند. این عکس بعدها به نمادی از فقر و رنج مردم آفریقا و بی‌تفاوتی کشورها نسبت به آن ها تبدیل شد.

 

اگرچه این عکس در سال ۱۹۹۴ جایزه پولیتزر را برای کارتر به ارمغان داشت اما او را در معرض انتقادهای شدیدی قرار داد. وی هرگز اعلام نکرد که پس از عکاسی از این صحنه، کودک را به محل امنی رسانده و به او کمک کرده است یا خیر، اما تلخی این عکس و انتقادها علیه کارتر باعث شد تا او در ۲۷ ژوئیه ۱۹۹۴ دست به خودکشی بزند.

 

انتهای پیام/

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.