2021/07/25
۱۴۰۰ يکشنبه ۳ مرداد
خبر خوش برای علاقه مندان شنا در تابستان گرم امسال

خبر خوش برای علاقه مندان شنا در تابستان گرم امسال

عضو ستاد ملی کرونا اعلام کرد که مردم برای استفاده از استخرهای شنا نگران نباشند.

به گزارش هنرنوشت،  عضو ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: استفاده از کلر در آب استخرها بهترین ماده ضدعفونی‌کننده ویروس کرونا است و مردم در این زمینه نگرانی نداشته باشند.

 

دکتر مسعود مردانی  عضو ستاد ملی مقابله با کرونا و متخصص بیمارهای عفونی به ایرنا گفت: کلر عنصر شیمیایی مهمی در تصفیه آب است و می تواند ویروس کرونا را از بین ببرد. با توجه به آغاز فصل گرما، بسیاری از افراد از استخرها استفاده می کنند و نباید نگرانی بابت انتقال ویروس کرونا داشته باشند.

 

وی با بیان اینکه رعایت پروتکل های بهداشتی در استخرها نیز ضروری است، اظهار داشت:  رعایت فاصله اجتماعی در کنار استخر ضروری است، استخرهای روباز به دلیل گردش هوا بهتر از استخرهای سرپوشیده‌ بوده و باید جمعیت کمتری در استخر حضور داشته باشند.

 

این متخصص بیماریهای عفونی تصریح کرد: گندزدایی سطوح مشترک، نصب پوسترهای آموزشی در معرض دید و فاصله گذاری فیزیکی و توجه به تراکم جمعیت در استخرها  ضروری است.

 

مردانی تصریح کرد: انتقال ویروس کرونا از طریق سرفه، عطسه، تخلیه ترشحات بینی و دهان در محیط بوده و این ویروس می تواند در فاصله ۱تا ۲ متری از طریق سرفه یا عطسه منتقل شود،  این بیماری از یک طیف ملایم تا شدید با علایمی همچون تب، سرفه، تنگی نفس بروز می کند و  و در موارد شدیدتر ممکن است منجربه ذات الریه، نارسایی کلیه و مرگ شود.

 

وی از مردم خواست پروتکل های بهداشتی را حتی با وجود تزریق واکسن علیه کرونا کاملا رعایت کرده و از خوردن غذا در محیط های عمومی و همچنین خوردن غذاهای آماده تا حد امکان پرهیز و  مواد غذایی را به صورت پخته استفاده کنند.

 

آب استخرها در ۳۰ ثانیه ویروس کرونا را غیرفعال می‌‎کند

 

مطالعه اخیر محققان کالج سلطنتی لندن نشان داده است کلری که در آب استخرها وجود دارد، می‌تواند ویروس کووید-۱۹ را در عرض ۳۰ ثانیه از بین ببرد.

 

 دیلی میل گزارش داده است که کلر موجود در آب استخر شنا می‌تواند ویروس عامل کووید-۱۹ را تنها در ۳۰ ثانیه غیرفعال کند.

 

ویروس شناسان امپریال کالج لندن طی این مطالعه تأثیر غلظت‌های مختلف کلر در آب را بر کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ بررسی کردند سپس محققان گفتند یافته‌های آنها نشان می‌دهد که خطر انتقال کووید-۱۹ از طریق آب استخر بسیار کم است.

 

وندی بارکلی"(wendy barclay) نویسنده مطالعه گفت: ما این آزمایشات را در آزمایشگاه‌های پیشرفته خود در لندن انجام دادیم. در این شرایط ایمن ما قادر به اندازه گیری توانایی ویروس در آلوده کردن سلول‌ها هستیم که اولین مرحله در انتقال آن است. ما با مخلوط کردن ویروس با آب استخر شنا دریافتیم که ویروس در آب استخر زنده نمی‌ماند.

 

در این مطالعه پروفسور بارکلی و همکارانش دریافتند که غلظت کلر آزاد ۱.۵ میلی گرم در لیتر و ph بین ۷ تا ۷.۲ باعث کاهش بیش از ۱۰۰۰ برابری آلودگی کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ در عرض ۳۰ ثانیه می‌شود.

 

یافته های این مطالعه به افراد آرامش خاطر می دهد که می توانند با خیال راحت برای شنا به استخر بروند.

 

انتهای پیام/

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.